Budowa sauny – komfort za małe pieniądze

Budowa sauny – komfort za małe pieniądze

Słowo „sauna” kojarzy się często z luksusowym hotelem, spa lub innym miejscem gdzie musimy wydać sporo gotówki by cieszyć się tym dobrem. Obecnie myślenie odnośnie saun się zmienia i co raz więcej osób decyduje się na budowę saun w swoim domu lub ogrodzie.

Sauna na każdą kieszeń

budowa saunJak wszyscy wiemy, korzystanie z saun przynosi wiele korzyści zarówno w kwestii zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Pobyt w saunie relaksuje, odpręża i przynosi komfort psychiczny. Niewątpliwie wielką korzyścią dla nas jest także to, że po sesjach w saunie zwiększa się wydolność naszego organizmu. Obecnie budowa saun wiąże się z wyborem miejsca dla niej. Buduje się sauny w przydomowych ogródkach jako obiekty wolnostojące lub też powstają one w środku naszych domów. Jak łatwo się domyślić to drugie rozwiązanie jest bardziej powszechne z racji kosztów jakie z sobą niesie. Wybudowanie sauny na zewnątrz wiąże się budową całego budynku więc dochodzą nam koszty zrobienia fundamentów, ścian i zadaszenia. Budowa saun jest ściśle związana z jedną kluczową kwestią jaką jest zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy temperaturą a wilgotnością. Głównym materiałem konstrukcyjnym saun jest drewno. Również wewnątrz stosuje się ten budulec do wyściełania ścian. W tym celu stosuje się drewniane panele (najczęściej o grubości nie mniejszej niż 1 centymetr). Wybiera się najczęściej drewna z gatunków iglastych, którymi są świerk skandynawski, sosna bezsęczna lub cedr kanadyjski. W niektórych przypadkach wybierane są również gatunki dużo tańsze i łatwiej dostępne (sosna, brzoza).

Mimo tego, że sauna uważana jest za luksus to jej budowa wcale nie musi wiązać się z dużym wydatkiem. Budowa sauny, która zadowoli nawet wymagających domowników to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. W tej cenie można cieszyć się komfortem przez długie lata.

Komentarze są wyłączone