Czym jest kompensacja mocy biernej?

Czym jest kompensacja mocy biernej?

Wszystkie urządzenia i maszyny, które zasilane są prądem z napięciem przemiennym mają również możliwość pobierania energii biernej. Energia bierna niezbędna jest do stworzenia pola magnetycznego w różnego rodzaju silnikach i transformatorach. Również urządzenia takie jak świetlówki kompaktowe mogą pobierać energię bierną. Kompensacja mocy biernej jest niezbędna przy funkcjonowaniu wielu urządzeń i maszyn, które aby działać prawidłowo, muszą ją pobierać.

Zalety kompensacji mocy biernej

bezpieczna kompensacja mocy biernejKompensacja mocy biernej powinna odbywać się w bezpiecznych warunkach i przy zastosowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa i urządzeń. Kompensacja ta jest skorzystaniem z takich urządzeń, które zmniejszą produkowaną moc bierną. Obwód sieci elektrycznej posiada trzy rodzaje mocy – bierną, czynną i pozorną, a każda z nich znajduje się w innych miejscach obwodu i ma inne właściwości. Bezpieczna kompensacja mocy biernej pozwala na zmniejszenie emitowania mocy biernej, która znajduje się w obwodzie elektrycznym między jego źródłem, a odbiornikiem energii. Kompensacja mocy biernej potrzebna jest do zmniejszenia strat cieplnych, które powodują mniejszą sprawność linii kablowych działających przy obwodzie elektrycznym. Bezpieczna kompensacja mocy biernej zmniejsza współczynnik mocy oraz przedłuża żywotność przyłączonych do obwodu kabli i elementów zasilających. Im więcej mocy zostanie wytworzonej, tym większe są koszty za energię elektryczną.

Zazwyczaj operator sieci elektrycznej nakłada na użytkownika ograniczenie, które wyrażone jest w współczynniku mocy – w przypadku jego przekroczenia zazwyczaj naliczane są dodatkowe opłaty, poza aktualną taryfą. Bezpieczna kompensacja mocy biernej pozwala więc na redukcję kosztów związanych z wykorzystywaniem prądu w urządzeniach i maszynach dostępnych w firmie.

Komentarze są wyłączone