Dbanie o czarne płyty do gramofonu

Dbanie o czarne płyty do gramofonu

Posiadając kolekcję czarnych płyt, warto regularnie dbać o nie i przechowywać w dogodnych warunkach. Aby to dobrze wykonać warto poznać techniki czyszczenia płyt z kurzu, który powoduje pogorszenie odtwarzania dźwięku i przyśpiesza zużycie zarówno samych płyt jak i wkładki oraz igły gramofonowej. Płyta czysta będzie grała nie tylko dłużej ale i dużo lepiej i wyraźniej.

Użytkowanie czystego gramofonu oraz płyt winylowych

wkładki do gramofonuPierwszą rzeczą jaką możemy zrobić aby zmniejszyć możliwość zakurzenia i zarysowania płyt jest zmiana kopert. Często koperty są produkowane z papieru który elektryzuje i rysuje płyty. Warto wymienić je na foliowe koperty antystatyczne. Ograniczają one znacznie przywieranie kurzu do płyty. Zakurzone płyty to zmora kolekcjonerów. Wkładki do gramofonu, które odtwarzają zakurzony krążek będą prędzej czy później ulegały zużyciu. Aby wyczyścić płyty stosuje się różne rodzaje mycia. Możemy zakupić antystatyczną szczotkę do gramofonu oraz preparat czyszczący. Jeżeli jednak nasza płyta jest bardzo zakurzona lub zabrudzona warto zaopatrzyć się w ręczną myjkę do płyt gramofonowych. Płyty umyte w takich myjkach, są oczyszczone z wszelkiego rodzaju kurzu i brudu nawet osadzonego głęboko w rowkach. Umyta płyta gra świetnie i szybko nie przywiera do niej kurz. Istnieją także myjki montowane do gramofonu myjące płyty w sposób automatyczny.

Higiena gramofonu i płyty, to podstawa ich dobrego odsłuchu w naszym zaciszu domowym. Płyta umyta za pomocą dostępnych środków, może odwdzięczyć się nam świetną jakością dźwięku i pięknym wyglądem. Warto także dbać o nasz gramofon i czyścić powierzchnie talerza oraz wkładkę gramofonową z zabrudzeń. Również one w znacznym stopniu przyczyniają się do obniżenia jakości odtwarzanego dźwięku.

Komentarze są wyłączone