Dobry wybór płynu do centralnego ogrzewania

Dobry wybór płynu do centralnego ogrzewania

W wielu budynkach i mieszkalnych, i biurowych występuje teraz system centralnego ogrzewania. Ma on za zadanie dostarczyć ciepło za pomocą gorącej wody do wszystkich elementów grzejnych, które zlokalizowane są w docelowych pomieszczeniach. Ważnym zadaniem jest dbanie o zapewnienie odpowiedniego płynu do takiego systemu.

Jak zapobiec awariom centralnego ogrzewania?

płyny do centralnego ogrzewaniaDo rozprowadzania ciepła za pomocą centralnego ogrzewania wykorzystuje się wodę, parę wodną lub powietrze. Ważne jest poza tym doprowadzenie właściwego płynu, który stosowany jest jako nośnik ciepła lub chłodziwo. Najczęściej stosuje się go w domkach jednorodzinnych, letniskowych, szklarniach czy chłodniach, a jego wysoka temperatura wrzenia minimalizuje straty spowodowane odparowaniem. Płyny do centralnego ogrzewania nie zamarzają do -18 stopni Celsjusza, nie ulegają rozdziałowi faz, a ponadto nie wpływają deformująco na elementy gumowe i plastikowe oraz spowalniają rozwój flory mikrobiologicznej. Sprawiają one, że instalacja nie zamarza przez dłuższy czas nieobecności mieszkańców domu lub pracowników biura. Nie mogą to być jednak te same płyny, które wykorzystujemy do chłodnic samochodowych. Odpowiednie płyny do instalacji muszą mieć certyfikat wydany przez odpowiednią instytucję, który potwierdza ich właściwości. Płynem napełnia się cały układ grzewczy, uprzednio opróżniony z wody lub innego materiału ogrzewającego. W takiej instalacji należy co jakiś czas sprawdzać poziom płynów, gdyż z gorących roztworów wyparowuje woda. Wybierając właściwy płyn należy zakupić taki, którego temperatura zamarzania jest dostosowana do najniższej temperatury panującej w danym regionie.

Dbanie o stan naszego systemu ogrzewającego jest bardzo istotną sprawą. Dzięki regularnej kontroli nie będziemy mieć problemów z dopływem ciepła do wszystkich pomieszczeń. Używanie właściwych płynów sprawi, że możemy bez obaw opuścić nasz budynek i po powrocie zastać w dalszym ciągu poprawnie działający system centralnego ogrzewania.

Komentarze są wyłączone