Ile kosztuje rezonans magnetyczny?

Ile kosztuje rezonans magnetyczny?

Dziś rezonans magnetyczny jest znanym badaniem, choć to dość nowa i nowoczesna technologia. Widzimy go często w filmach i serialach. Wiemy więc, że rezonans można zrobić. Ale czy wiem także jakie są do tego wskazania i jak takie badanie przebiega?

Rezonans magnetyczny – wskazania, badanie i ceny

rezonans magnetyczny - cena w GdańskuWarto wiedzieć, że przy robieniu rezonansu magnetycznego wykorzystuje się magnetyczne właściwości cząsteczek wody, które znajdują się w ciele człowieka (chodzi o protony w jądrze wodoru). Protony ulegają swoistemu uporządkowaniu, jeśli są umieszczone w polu magnetycznym. Fale radiowe oddziałują na nie, a protony „oddają” energię wysyłając fale o takiej samej częstotliwości – to właśnie jest rezonans. Czujniki tomografu odbierają sygnał, a następnie komputerowo przetwarzają go na obraz. Co więcej, komputer może także tworzyć trójwymiarowe obrazy skanowanych narządów. Ważne jest, że rezonans jest zupełnie nieinwazyjny. Jakie są zaś wskazania? To m.in. stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, nowotwory mózgu, udary mózgu, ocena struktur przysadki mózgowej, guzy rdzenia kręgowego, zmiany w  układzie nerwowym, zaburzenia neurologiczne. Inną kwestią pozostaje cena. Jeśli chcemy wykonać rezonans magnetyczny – cena w Gdańsku czy w Krakowie na pewno będzie różna. Jednak np. szukając rezonansu w Trójmieście, należy zawsze rozejrzeć się w kilku placówkach.

Pamiętajmy, że rezonans to całkowicie bezpieczne urządzenie. Badanie jest bezbolesne, nie powoduje żadnych skutków ubocznych, nie zaburza leczenia farmakologicznego. Jedyne, o czym powinniśmy pamiętać, to usunięcie wszelkich elementów metalowych, rezygnacja z makijażu oraz poinformowania o np. metalowych implantach czy przyjmowanych lekach. To wystarczy aby rezonans był dobrze przeprowadzony. Jego wyniki zaś mogą nam wiele powiedzieć. 

Komentarze są wyłączone