Najsłynniejsza muzyka do filmów

Najsłynniejsza muzyka do filmów

Od lat powstają rankingi najbardziej popularnych tematów muzyki stworzonej na potrzeby filmu. Są to zazwyczaj kompozycje w pełni oddające nastrój i fabułę danej produkcji.

Muzyka do filmów na zlecenie

muzyka do filmówDziś trudno sobie wyobrazić kinowe hity bez ich przebojów takich jak „Love story”, czy „My heart will go on” z filmu Titanic. Darmowa muzyka do filmów powstaje zazwyczaj na zlecenie producenta, który określa oczekiwania co do ścieżki dźwiękowej. Może ona podkreślać najważniejsze momenty w filmie, dodawać dramaturgii i nastrojowości. Często zdarza się tak, że muzyka z danej produkcji odnosi równie wielki sukces jak film. Na czele rankingów pojawiają się kompozycje z filmów takich jak Pulp Fiction, czy Blues Brothers. Muzyka do reklamy, którą niejednokrotnie prezentują dystrybutorzy na trailerach, jest często spójna z całą ścieżką muzyczną. Royalty free music jest oferowana do zakupu z prawem do wielokrotnego wykorzystania także w materiałach filmowych, jednak nie jest to oryginalne rozwiązanie dla twórców największych dzieł kinematografii. Najsłynniejsi kompozytorzy muzyki filmowej stawiają na motywy, które zapadną na długo w pamięć widzów. Często nawet muzyka do prezentacji przypomina pod względem brzmienia kompozycje filmowe. Tego typu utwory gromadzi zazwyczaj bank muzyki. Royalty music daje możliwość korzystania z plików muzycznych, ale bez przeniesienia autorskich praw majątkowych na licencjobiorcę. W historii muzyki filmowej powstało wiele utworów, które stały się bardziej sławne, niż film – dobrym przykładem jest ścieżka dźwiękowa z filmu Rocky.

Wiele osób często słysząc znane motywy, nie pamięta, z jakich pochodzą filmów. Lubiane przez publiczność są też koncerty symfoniczne, w których tematem jest muzyka filmowa. Wyjątkowe brzmienie orkiestry nadaje im nowego charakteru.

Komentarze są wyłączone