Nietolerancja laktozy i jej objawy

Nietolerancja laktozy i jej objawy

Nietolerancja laktozy dotyka coraz więcej dzieci i dorosłych. Powoduje ona nieprzyjemne objawy ze strony przewodu pokarmowego. Aby zmniejszyć objawy, należy odstawić wszelkie produkty zawierające laktozę oraz wprowadzić do codziennej diety żywność jej pozbawioną. Jakie są objawy nietolerancji laktozy?

Dieta i postępowanie przy objawach nietolerancji laktozy

produkty bez laktozyGdy doskwiera nam to schorzenie, mamy szereg nieprzyjemnych objawów. Należą do nich: bóle żołądka, wzdęcia i nudności. Aby sprawdzić czy nie mamy do czynienia  z nietolerancją, warto przeprowadzić test tolerancji laktozy. Jest to szereg różnych  badan analitycznych i genetycznych, które mają na celu wykazanie nietolerancji w naszym organizmie. Szczególnie ważne jest przeprowadzenie badań u dzieci u których podejrzewamy nietolerancję. Jeżeli mamy pewność, że występuje u nas to schorzenie musimy wyeliminować z diety wszystkie produkty zawierające laktozę a wprowadzić w ich miejsce produkty bez niej. Produkty bez laktozy, to wyroby mleczne, majonezy, maślanki oraz wszystkie wyprodukowane na bazie mleka i jego przetworów. Warto wziąć pod uwagę, iż nietolerancja u dzieci dotyczy tez mleka ludzkiego, co wyklucza możliwość karmienia ich za pomocą piersi. Należy stosować także probiotyki pod okiem lekarza, które pomagają w trawieniu laktozy przez nasz organizm.

Ważne jest ustalenie czy mamy do czynienia z genetycznym lub nabytym nietolerowaniem laktozy, których objawy często bywają niecharakterystyczne. Aby to stwierdzić, należy przeprowadzić szereg badań pod kontrolą lekarza specjalisty. Na ich podstawie podejmie on decyzję jakie ograniczenia w diecie wprowadzić oraz zaproponuje nam stosowanie odpowiednich probiotyków lub innych substancji pomocniczych w tego rodzaju schorzeniu.

Komentarze są wyłączone