O fotelikach samochodowych słów kilka

O fotelikach samochodowych słów kilka

Jeszcze kilkanaście lat temu dzieci podróżowały w samochodzie na kolanach rodziców albo niezapięte pasami na tylnym siedzeniu auta. Takie postępowanie nie dawało dziecku szans na przeżycie ciężkiego wypadku komunikacyjnego. Odpowiednie zabezpieczenie pasażera zwiększa bowiem jego szanse na przeżycie o ponad sześćdziesiąt pięć procent.

Jak dobrze zapiąć dziecko w foteliku samochodowym

fotelik samochodowy sparcoNa dzień dzisiejszy kierowcy są odpowiedzialni za odpowiednie zabezpieczenie wszystkich pasażerów na czas podróży. Jakakolwiek niesubordynacja w tym temacie jest surowo karana przez odpowiednie służby. Co więcej, mentalność ludzka uległa zasadniczej przemianie i nikomu już nie mieści się w głowie, żeby przewozić dziecko bez przystosowanego do jego wzrostu fotelika. Posiadanie takiego sprzętu jednak nie daje gwarancji bezpieczeństwa, należy go jeszcze odpowiednio użytkować. Najlepiej wybrać fotelik, który można zamontować zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Taką opcję posiada na przykład fotelik samochodowy sparco. Dowiedziono bowiem, że umocowanie fotelika tyłem jest znacznie bezpieczniejsze dla dziecka w przypadku kolizji. Inną kwestią jest odpowiednie napięcie pasów podczas zapinania dziecka. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym ważne jest aby zdjąć z dziecka kurtkę przed zapięciem go w foteliku. Nawet jeżeli wydaje nam się, że mocno naciągnęliśmy szelki na dziecku to podczas stłuczki kurtka daje zawsze te dodatkowe trzy centymetry przez które dziecko może wyślizgnąć się z pasów.

Jest wiele istotnych kwestii na które należy zwrócić uwagę przy wyborze i późniejszym użytkowaniu fotelika samochodowego. Samo jego posiadanie nie zabezpiecza naszego dziecka w najmniejszym stopniu. Polecam dokładnie przeanalizować instrukcję fotelika przed jego pierwszym użyciem. 

Komentarze są wyłączone