Ochrona zabytków a izolacje fundamentów

Ochrona zabytków a izolacje fundamentów

Dzięki obecnej wiedzy i poziomowi technologii nowe budynki stawiane są często w sposób, który pozwoli im w bardzo dobrym stanie przetrwać przez dziesiątki lat. Niestety starsze budynki, szczególnie te zabytkowe, są w znacznie wyższym stopniu narażone na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, przede wszystkim wilgoci.

Izolacje fundamentów muszą być szczelne

izolacje fundamentówMoże się okazać, że konieczne będą liczne prace, które pozwolą najpierw na osuszenie, a potem na nowe, prawidłowo założone szczelne izolacje fundamentów. Tylko dzięki temu budynek zostanie uratowany przed bardzo szkodliwym wpływem wilgoci i wody przeciekającej przez ściany, które uszkadzają go i tworzą we wnętrzu wyjątkowo niekorzystny dla zdrowia ludzi klimat. Bez względu na to, czy problem dotyczy centrum Warszawy czy też niewielkiego wiejskiego budynku, łatwo można znaleźć firmę, która zajmie się trwałym usunięciem problemu wilgoci. Pracownicy po wstępnej ocenie będą w stanie powiedzieć, która metoda walki z wilgocią będzie najskuteczniejsza. Czasem może się okazać, że wystarczy do tego celu iniekcja ciśnieniowa, jednak zdarzają się i takie miejsca, że nawet iniekcja kurtynowa to za mało. W wielu przypadkach nawet dobrze wykonana izolacja budynków to za mało, konieczne jest też skuteczne odprowadzanie wody zbierającej się na działce, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku terenów z warstwą źle przepuszczającą wodę. Konieczny będzie drenaż opaskowy lub liniowy, który uzupełnia hydroizolacje i zapewnia, że w czasie ulewy lub zalania terenu woda zostanie skutecznie odprowadzona, zamiast robić na działce swoistą wannę, bardzo szkodzącą murom i fundamentów.

Ma to ogromne znaczenie, jeśli chodzi o starsze budynki, których ochrona przed wilgocią pozostawia wiele do życzenia, a przy tym z racji swojego wieku są bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane przez wodę.

Komentarze są wyłączone