Opis wzorca FCI

Opis wzorca FCI

 

Wzorzec FCI to szczegółowy opis danej rasy, który zatwierdzony jest właśnie przez FCI. Określenie wzorca, pomaga fryzjerom zajmującym się psami, które biorą udział w wystawach, na ostrzyżenie czworonoga w taki sposób, aby jak najlepiej uwydatniona została jego sylwetka oraz właściwości włosa.

Kryteria oceny psów wystawowych

strzyżenie psów według wzorca w WarszawieStrzyżenie psów według wzorca w Warszawie w dużej mierze kierowane jest do psów wystawowych.  Wzorzec może zawierać bardzo szczegółowy opis psa lub mniej szczegółowy. Określony zostaje temperament czy sposób poruszania się. Prawo do wykonania wzorca dla danej rasy, jest dane państwu, na którego terytorium ta rasa powstała. Kiedy już wzorzec zostanie zaakceptowany, co zazwyczaj jest długotrwałym i dość skomplikowanym procesem, zaczyna on obowiązywać na terytorium innych państw. Obecnie zaakceptowanych jest według wzorca  FCI, aż 355 ras psów.  A teraz w kilku zdaniach o tym, co konkretnie podlega ocenie sędziów w czasie wystawy. Na samym początku określana jest tak zwana użytkowność psa, następnie rys historyczny. Zostaje określone przeznaczenie psa, w jakiej roli najlepiej się sprawdzi i jaka jest zgodna z jego umiejętnościami. Kolejno w kilku zdaniach zostaje przedstawiony wygląd ogólny, w którym bierze się pod uwagę szczególnie cechy użytkowe psa oraz jego budowę anatomiczną. Określony zostaje również temperament czworonoga, a także ocenie podlegają proporcje, czyli stosunek długości psa do wysokości. Kolejno szczegółowo ocenia się głowę psa, szyję, tułów, ogon, kończyny przednie i tylne.

Jak widzicie ocenie sędziów w czasie wystawy podlega naprawdę bardzo wiele elementów, pies zostaje poddany wnikliwej analizie i sprawiedliwej ocenie w zgodzie z obowiązującym wzorcem. Na ocenę sędziowie mają około 5 minut. We wzorcu, który można znaleźć na stronie internetowej Związku Kynologicznego podane są także szczegółowo wady, które dyskwalifikują czworonoga.

 

Komentarze są wyłączone