Program o fotografii

Program o fotografii

Ostatnio oglądałam program o fotografii. W programie tym pewien znany fotograf opowiadał o tym jak zmienia się fotografia na przestrzeni lat. W sumie nigdy nie interesowałam się fotografią, temat ten był dla mnie całkiem obcy. Jednak program okazał się bardzo interesujący. Fotograf ten oprowadzał redaktora, który przeprowadzał z nim wywiad po Warszawie i pokazywał naprawdę interesujące miejsca.

Program przedstawiał stare zakłady fotograficzne

studio fotograficzneNiektóre zakłady przetrwały do dziś i są najczęściej interesem rodzinnym przekazywanym z ojca na syna. Fotograf ten opowiadał jakie są nowe trendy w fotografii. I tak coraz bardziej dziś jest fotografia biznesowa, która polega na fotografowaniu ludzi tak aby ująć charakter ich pracy. Ludzie na tych fotografiach najczęściej przedstawiani są w bardzo oficjalnych strojach. Innym trendem jest fotografia artystyczne i to pojęcie jest naprawdę bardzo szerokie. W sumie pod fotografię artystyczną można podpiąć wszystko to co jest robione z jakimś zamysłem. Zdjęcia te są naprawdę piękne. Są to zarówno zdjęcia martwej natury jak i pięknych krajobrazów a przede wszystkim ludzi. Zresztą takie fotografie artystyczne można zobaczyć w różnych kolorowych czasopismach. Nawet w sumie nazewnictwo zostało zmienione. Dziś jest studio fotograficzne a kiedyś był po prostu zakład fotograficzny. Myślę, że samo słowo studio jest także pojęciem szerszym w znaczeniu i bardziej określającym współczesną fotografię niż zakład.

Myślę, że dziś zakład fotograficzny będzie kojarzył się z miejscem gdzie można co najwyżej zrobić zdjęcia do dokumentów. A w studiu fotograficznym można zrobić dużo więcej. W sumie to co tylko podsunie nam wyobraźnia. Fotograf ten na koniec pokazywał swoje autorskie prace.

Czytaj więcej na: www.monikaolszewska.com

Komentarze są wyłączone