Szalunki z solidnych materiałów

Szalunki z solidnych materiałów

 

Szalunki wykorzystywane w budownictwie wykonywane są z kilku materiałów. Użyte materiały mają swoje znaczenie i wykorzystywane są do tworzenia różnych elementów budynku. Samo szalowanie to czynność, która jest obowiązkowa przy pracy z betonem. Dzięki temu wylany beton zastyga w równomierny sposób.

Rodzaje materiałów do tworzenia szalunków

solidny szalunek słupowyPrzede wszystkim jest to drewno. Deski są najtańszym materiałem wykorzystywanym na budowie. Trzeba jednak podkreślić, że liczba potrzebnych desek jest dość duża. Nie stanowi to problemu przy pracy nad budową mniejszych budynków. Przy większych budowach wykorzystuje się inne rodzaje konstrukcji. Tutaj solidny szalunek słupowy z płyt OSB. Ważne jest, że montuje się go szybciej przez co ekipa budowlana zaoszczędza sporo czasu. Ostatni typ to szalunki wykonane ze stali lub aluminium. Są najtrwalsze i dzięki nim tworzy się między innymi stropy. Jednocześnie ze względu na użyty materiał takich szalunków nie opłaca się tworzyć samodzielnie. Warto taką konstrukcję po prostu wypożyczyć na czas wylewek. Dla sukcesu prac ważne jest odpowiednie i przede wszystkim równe ułożenie wszystkich elementów. Dopiero kiedy te warunki zostaną spełnione można bezpiecznie wylewać mieszankę betonu. Powinna ona szczelnie wypełnić wszystkie przestrzenie. Beton to substancja której procesu tężenie nie wolno przyspieszać. To znaczy, że beton nie powinien zbyt szybko wysychać. W tym celu stosuje się specjalne folie, które temu zapobiegają lub beton polewa się wodą przez nawet kilka dni.

Dopiero po kilku tygodniach beton w pełni zastyga i nadchodzi czas na usunięcie konstrukcji podtrzymującej czyli szalunków. Koszty wykonania szalunków samodzielnie jest porównywalny do kosztów wypożyczenia. Aspekt finansowy nie gra więc dużej roli podczas podejmowania decyzji.

 

Komentarze są wyłączone