Tanie materiały opałowe

Tanie materiały opałowe

Tematyka opału jest niezwykle często poruszana jesienią gdy zbliża się czas gdy temperatura za oknem zmusi nas do odkręcania kurków przy kaloryferach. Każdy z nas stara się szukać rozwiązań możliwie najtańszych ale niektórym dodatkowo zależy by było to rozwiązanie ekologiczne. Wbrew powszechnej opinii można znaleźć złoty środek czyli taki materiał, który będzie tani i jednocześnie zgodny z przyrodą.

Ekologiczne materiały do ogrzewania

tani opał ekologicznyObecnie najpopularniejszym rodzajem ogrzewania stosowanym w domach obywateli naszego kraju jest centralne ogrzewanie oparte o spalanie różnych materiałów opałowych. Przez dziesięciolecia najpopularniejszym z tym materiałów był węgiel oraz drewno. Pierwszy z nich wyróżnia się bardzo dużą kalorycznością ale jest to jedno z materiałów pochodzących ze złóż trudno odnawialnych co skutkuje, że kiedyś tego węgla po prostu zabraknie. Drewno jest dobrym materiałem ale jego wycinka i spalanie niekoniecznie podoba się ekologom. Żeby pogodzić osoby spalające drewnem i ekologów zaczęto wdrażać nowsze rozwiązanie, które jest zdecydowanie bardziej „eko”. Mowa tu o pellecie oraz ekogroszku. Pellet drzewny to stosunkowo tani opał ekologiczny, który powstaje z odpadów tartacznych. Drewno do tartaków trafiać będzie zawsze bowiem powstaje z niego masa różnych rzeczy, z których korzystamy. Materiałem ubocznym są trociny, które poddawane specjalnym zabiegom mogą stać się pelletem opałowym. Wystarczy jedynie je sprasować oraz połączyć je ze sobą specjalną żywicą.

Popularność ogrzewania domów z użyciem ekogroszku spowodowała, że obecnie często kupowane są nawet specjalne piece służące do tego rodzaju materiału opałowego. Piec do pelletu najczęściej wyposażony jest w specjalny podajnik. Wystarczy więc jedynie zasypać podajnik pelletem oraz rozpalić ogień by cieszyć się ekologicznym ogrzewaniem.

Komentarze są wyłączone