W jakim celu wykonuje się odwiert geotechniczny?

W jakim celu wykonuje się odwiert geotechniczny?

Przed rozpoczęciem pracy z architektem przy projektowaniu naszego wymarzonego domu lub jakiejkolwiek innej inwestycji budowlanej bardzo ważnym zadaniem jest zbadanie gruntu na którym docelowo miałby znaleźć się budynek. Badania te polegają na przeprowadzeniu specjalnych odwiertów pozwalających określić warstwy gruntu oraz poziom wody gruntowej.

Przeprowadzanie badań geotechnicznych

odwierty geotechniczneGłównym celem w jakim wykonuje się odwierty geotechniczne jest dostarczenie klientowi, który zamówił ekspertyzę wszystkich najbardziej istotnych informacji o gruncie w stanie pierwotnym. W zależności od rodzaju inwestycja jaka ma być realizowana na danym terenie wykonuje się odwierty o różnych głębokościach. Najczęściej są to wiercenia od trzech do sześciu metrów. Dobrze wykonany odwiert geologiczny dostarcza pewnego rodzaju prognozę tego jak grunt może się przekształcać w przyszłości. Wśród specjalistów panuje zasada o wykonywaniu odwiertów głębszych przynajmniej o dwa metry niż maksymalna głębokość budowanego budynku. Tak więc jeśli właściciel gruntu zdecyduje się na budowę domu z podpiwniczeniem głębokość takiego odwiertu musi być znacznie większa niż w przypadku domu nie posiadającego piwnicy. Badania tego typu wykonują specjaliści znający doskonale wszystkie procesy zachodzące w przyrodzie i mające coś wspólnego z gruntem. Jedną z najważniejszych informacji znajdującą się w opinii wystawianej po wykonaniu badań jest informacja o przekroju geologicznym gleby. Opis taki musi również zawierać jak nisko znajdują się wody gruntowe.

Tak więc przeprowadzenie tego typu odwiertów jest rzeczą niezbędną w przypadku wyrażenia chęci wybudowania własnego domu. Kosz takich badań jest mocno zróżnicowany i zależy od ilości wykonanych odwiertów oraz ich głębokości. Do wykonywania odwiertów używa się specjalnie przygotowanych do tego typu prac wierteł. 

Komentarze są wyłączone