Wagi w transporcie samochodowym

Wagi w transporcie samochodowym

Transport samochodowy jest ściśle regulowany przez różnego rodzaju przepisy. Część z nich dotyczy maksymalnej wagi pojazdów z ładunkiem, a ich wprowadzenie ma na celu ochronę nawierzchni asfaltowych przed nadmiernym zużyciem, a także kwestie bezpieczeństwa, takie jak droga hamowania przeładowanych pojazdów.

Duża betonowa waga samochodowa

duże wagi samochodowe betonoweAby móc egzekwować przepisy oraz kontrolować wagę pojazdów konieczne są specjalne systemy ważenia. Ciężarówki nie zważymy na normalnej wadze sklepowej, ponieważ mamy tutaj do czynienia z ciężarem nawet ponad czterdziestu ton. Odpowiednie konstrukcje wag są jednak w stanie sprostać takiej wadze. Dla ciężarówek najczęściej stosuje się duże wagi samochodowe betonowe osadzone na ziemi. Są to solidne konstrukcje, które nie uginają się pod ciężarem żadnego samochodu. Na takiej wadze może bez problemu zmieścić się dowolny pojazd, który odpowiada gabarytom przestrzeni na wadze. Wagi są budowane z myślą o ciężarówkach wraz z naczepami, dlatego też ich rozmiary są wystarczające. Najważniejszą rzeczą na takiej wadze jest to, aby jej konstrukcja się nie uginała ponad przyjęte normy, gdyż w takim przypadku będzie problem z działaniem czujników obciążenia umieszczonych pod platformą. Wagi tego typu znajdują się na zakładach produkcyjnych, które w ten sposób ewidencjonują wywieziony towar. Lokalizuje się je na wjeździe i wyjeździe z danej wytwórni lub magazynu.

Dzięki nowoczesnym systemom pomiarowym takie wagi są niezwykle dokładne. Chociaż w transporcie samochodowym nie zwraca się uwagi na małe wagi to jednak waga samochodowa jest w stanie zważyć towar z dokładnością do dziesięciu kilogramów, jest to wystarczająca dokładność przy całkowitej wadze zestawu sięgającego około kilkudziesięciu ton całkowitej masy zestawu.

Więcej na: https://www.kalisto.pl/

Komentarze są wyłączone