Współczesne budownictwo i ściągi stalowe

Współczesne budownictwo i ściągi stalowe

Współczesne budownictwo jest bardzo szybko rozwijającą się dziedziną, prawie codziennie opracowywane są nowe rozwiązania. Wystarczy spojrzeć na stare zdjęcia miast i porównać je z tym, jak miasta wyglądają dzisiaj.

Ściągi stalowe są bardzo popularne

ściągi staloweOczywiście, różnica jest kolosalna, ponieważ dziś stosowane są inne techniki, materiały i metody, a także po prostu inne są trendy w budownictwie. Kiedyś budynki i wszelkie inne konstrukcje budowane były z głównie z cegieł i drewna, natomiast w obecnych czasach dominującymi materiałami są metal i tworzywa sztuczne oraz najróżniejszego rodzaju bloki betonowe. Kiedyś wszystko było budowane ręcznie, natomiast teraz występuje wysoki poziom mechanizacji, więc mogą być stosowane rozwiązania, które w dawnych czasach nie miałyby zastosowania ze względu chociażby na ograniczenia fizyczne. Dzisiejsze budownictwo jest bardzo dynamiczne, rozwiązanie używane w jednym roku, w kolejnym może odejść w zapomnienie, dlatego raczej nie ma w nim ścisłych stylów, budynki są budowane raczej podobne do siebie, lecz w inny sposób i przy użyciu innych materiałów. Obecnie bardzo popularne są kraty pomostowe jak i mocne ściągi stalowe, które służą między innymi do budowy niewielkich mostów i przejść nad ciekami wodnymi. Najczęściej do tego celu używane są kraty pomostowe zgrzewane, czyli takie, które nie składają się z kilku połączonych ze sobą elementów, tylko podczas procesu produkcji są zgrzewane w jedną całość. Bardzo często przy mostach, a także na przykład w pociągach znajdują się stopnie schodowe metalowe, które są wytwarzane właśnie z krat pomostowych. Mocowanie krat pomostowych jest skomplikowane i zazwyczaj do ich montażu zatrudniane są specjalne ekipy monterów, choć na przykład budowlańcy mostów też potrafią sobie z tym poradzić.

We współczesnym budownictwie kraty pomostowe używane są bardzo często, nie tylko podczas budowy mostów. Kraty pomostowe używane są do budowy wszelkiego rodzaju przejść, zabezpieczeń, kojców, a czasem nawet ogrodzeń lub wycieraczek i wielu innych przedmiotów, które można kupić wszędzie.

Komentarze są wyłączone