Wycinać drzewa w Rybniku czy nie?

Wycinać drzewa w Rybniku czy nie?

 

Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami na temat powierzchni miast. Wybierzcie się na przejażdżkę i wielce prawdopodobnym będzie usłyszenie z ust starszych osób, że kiedyś danego budynku jeszcze nie było. Oznacza to postępujący rozrost terenów zabudowanych. Z uwagi na rozwój sieci dróg, z okien naszych samochodów możemy często zauważyć jak wycina się drzewa. Lecz co na to natura?

Ile wiemy o wycince drzew w Rybniku?

Wycinka drzew RybnikW istocie problem nie jest zagrażający komukolwiek lub czemukolwiek. Pomimo postępu technologicznego w ciągu ostatnich dekad, powierzchnia lasów w Polsce to około jedna trzecia całej powierzchni. Obecnie mamy do czynienia z prowadzeniem przemyślanej polityki gospodarowania lasami, wyłączając niedawne ekscesy związane z wycinką dowolnych drzew. Przemyślana wycinka drzew Rybnik polega na mądrym gospodarowaniu zasobami leśnymi. Istnieje wiele drzew, które z punktu widzenia leśnika są bezużyteczne. Mogą działać w sposób degradujący na pozostałą część lasu. Praca leśnika w tym wypadku polega na zaznaczeniu drzew, z których można zrobić użytek gospodarczy. Drewno jako surowiec jest wciąż najbardziej pożądanym materiałem budulcowym. Jest względnie łatwe w obróbce, przyjazne człowiekowi, któremu towarzyszy od zarania dziejów. Najważniejsze aby przeznaczać na wycinkę drzewa, które się do niej nadają. Sama wycinka to praca dosyć ciężka. Drzewo należy poddać obróbce, pozbawić je zbędnych gałęzi. Oczywiście istotne jest przeznaczenie wyciętego drzewa, według którego poddaje się je dalszej obróbce.

Istnieje wiele mitów i stereotypów odnośnie wycinki drzew. Trzeba pamiętać jednak, że uzasadniona i mądrze dokonywana wycinka regeneruje las oraz niesie mnóstwo innych korzyści. Temat jest warty podejmowania dyskusji i zgłębiania swojej wiedzy na ten temat.

 

Komentarze są wyłączone