Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce

Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce

Dzięki napływowi taniej siły roboczej po dwa tysiące siedemnastym roku zza ukraińskiej granicy, polski przemysł ogrodniczy i sadowniczy utrzymał się na powierzchni i organizuje się już na przyszłoroczne zbiory. Masowa emigracja rodaków mająca miejsce dekadę wcześniej wydrenowała tamte rynki z rąk do pracy i często się zdarzało, że nie było komu zbierać owoców i warzyw z upraw.

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

zatrudnienie obcokrajowca z ukrainyTaki obrót mający miejsce na polskim rynku pracy ucieszył wielu producentów żywności nieprzetworzonej, z radością witających napływ siły roboczej, dzięki czemu nie musieli pozostawić zbiorów na polach i w ogrodach, co miało niekiedy miejsce w poprzednich latach. Od czasu upowszechnienia się agencji pośrednictwa pracy współpracujących z agencjami z Ukrainy, szybkie lub dorywcze zatrudnienie obcokrajowca z Ukrainy nie sprawia już żadnego kłopotu. Wszyscy pracownicy posiadają potrzebne dokumenty, włączając pozwolenia na pracę, a wiele agencji zawsze do wysyłanego zespołu stara się włączyć dwujęzyczną osobę władającą płynnie językiem rosyjskim i polskim. Ukraińcy pracują w Polsce z reguły w sektorze podstawowych usług, między innymi jako pomocnicy na budowach, fryzjerki, kelnerki lub przy sprzątaniach domów. Posiadają tymczasowe pozwolenia na pracę, wymagające okresowego odnawiania, a niektórzy z nich posługują się w miarę sprawnie językiem polskim, co jest oczywiście dużym ułatwieniem dla pracodawców.

Dla pracodawców zatrudnienie obcokrajowca z Ukrainy wiąże się również ze zgłoszeniem tego faktu do stosownego urzędu i wypełnieniem nieskomplikowanych dokumentów, co jest postrzegane raczej jako niezbyt uciążliwe dopełnienie. Rotacja ukraińskich obywateli jest spora i wynika z przemijających dat ważności pozwoleń na pracę oraz przybywania nowych pracowników i ich rodzin.

Komentarze są wyłączone